ODA TERMOSTATI NASIL KULLANILMALIDIR?
ODA TERMOSTATI NASIL KULLANILMALIDIR?
Kombi ve ısıtma cihazları için kullanılan oda termostatı, odanızın sıcaklığını istediğiniz dereceye rahatlıkla ayarlamanızı sağlar. Oda termostatın görevi, odanın sıcaklığı istediğiniz dereceye geldiğinde sıcaklığı sabit tutmak ve kombinin fazla çalışmasını engellemektir.


Oda termostatı alıcı ve verici olmak üzere iki cihazın birleşiminden oluşur. Öncelikle alıcı cihazın kombiye montajı yapılmalıdır. Üzerinde kombinin açık ya da kapalı konumda olduğunu gösteren LED gösterge ışıkları bulunmaktadır. Verici cihazı ise evin istediğiniz duvarına monte edilebilen, ısı ayarını kolaylıkla yapmanızı sağlayan, oda ısısının ölçümünü yaparak kombinin otomatik çalışıp çalışmamasını sağlayan bir termostattır. Verici cihaz üzerinden oda sıcaklığının derecesini istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Oda termostatları farklı iletişim birimlerini kullanarak iki cihaz arasında haberleşme sağlayabilirler. Bu haberleşme Wi-Fi, Bluetooth veya radyo frekansı olabilir. Her cihaz modelinde bu durumlar farklılık göstermektedir. Seçim yapmadan önce iki cihaz arasındaki mesafe düşünülerek size uygun cihaz tercih edilmelidir.

Oda termostatı bulunan kombide, tek yapmanız gereken istediğiniz sıcaklık derecesini cihaz üzerinden ayarlamak olacaktır. Oda sıcaklığı ayarlamış olduğunuz dereceye ulaştığında kombi kapanır. Oluşan bir ısı kaybından dolayı ayarlamış olduğunuz derecenin altına düştüğünde ise kombi tekrardan istenilen dereceye ulaşana kadar ortamı ısıtmaya devam eder. Böylece sürekli bir güncelleme yapmanıza da gerek kalmayacaktır. Oda sıcaklığını termostat üzerindeki LED panelden kontrol edebileceğiniz gibi, termostatın otomatik yönetiminden dolayı doğalgazdan da tasarruf sağlamış olacaksınız.

Dikkat Edilmesi Gerekenler: 

Alıcı cihazda bulunan pilin bitiminde oda termostatı çalışmayacaktır. Bu yüzden cihazda bulunan simgelerde pilin bittiğine dair uyarı geldiğinde pili değiştirmeniz gerekmektedir. Alıcı ve verici cihaz arasında iletişim kopması durumunda ise alıcı otomatik olarak kombiden istenilen ısıtmaya geri dönecektir. Bu tarz bir durum ile karşılaşıldığında cihazlar arasındaki iletişim bir süre sonra normal çalışma ayarına dönebilir. Bu durumun yaşanmasını engellemek için doğru cihaz seçimi yapılması veya profesyonel destek alınması yararlı olacaktır 

KATEGORİ