Konforlu Yaşam Çözümleri

a

KLİMADA UYKU MODU

  /     /   KLİMADA UYKU MODU
a

KLİMADA UYKU MODU

Klimaların genel marka model ve çeşitlerinde uyku modu fonksiyonu bulunur. Bu fonksiyon çoğu model ürünlerde “SLEEP” adıyla, bazı klimalarda ise “ay ve yıldız sembolü” ile belirtilir.

Klima uyku modunda çalıştırıldığı zaman, sıcaklık ortamda uyuma durumuna uygun konfor şartlarına geçer. Klima yatak odasında monteli olur ise uyku modu çok daha önemli bir özellik haline gelir. Uyku moduna alınan bir klima, hava akımını ve ortam sıcaklığını uyuyan insanı rahatsız etmeyecek şekilde otomatik olarak ayarlar.

İnsanlar uyuduğu zaman vücut sıcaklığı ortalama 1-2°C kadar düşmektedir. Bu durumda oda sıcaklığının sabit kalması, insanın uykusunun bölünmesine aynı zamanda kaliteli bir uyku sürecinin sağlanmamasına neden olabilir. Uyku moduna ayarlanan bir klima yarım saat sonra 1°C, 1 saat sonra 2°C kadar sıcaklığı artırmaktadır. Ortamda bulunan ve uyuyan insanlar bu özellik sayesinde vücut sıcaklığı düşse dahi ortam sıcaklığının artması ve hava akımının düzenlenmesi sebebi ile üşümeden çok daha rahat bir uyku uyuyabilir. Uyku modu ayarlamasından 6 saat sonra klima kendini kapatmaktadır. Bu yüzden ortamda bulunan insanın klimayı kapatmak için uykusunu bölmeye de gerek kalmaz.

Bu programlama özelliği olan klimaların en önemli tarafı ise; gereksiz yakıt tüketiminin önüne geçmek ve uykuyu daha kaliteli bir hale getirmektir. Bu da hem cebiniz hem de sağlığınız açısından önemlidir.