Konforlu Yaşam Çözümleri

a

ODA TERMOSTATLARI HAKKINDA

  /     /   ODA TERMOSTATLARI HAKKINDA
a

ODA TERMOSTATLARI HAKKINDA

Oda termostatı almaya karar verdiniz ama özellikleri bakımından bilgisiz ve faydaları konusunda ise tedirginsiniz. O zaman bu yazı sizler için!

Oda termostatı, kullanılan ısıtma cihazına bilgi vererek oda sıcaklığının istenilen sıcaklıkta kalmasını sağlayan cihazlardır. Kablolu, kablosuz, programlanabilir ve mobil uygulama ile uzaktan yönetilebilir modelleri vardır. Oda termostatı, bulunduğu ortamın sıcaklığını ölçerek istenilen sıcaklık değerlerine gelinceye kadar ısıtma cihazına çalışması bilgisini gönderir ve ortam istenilen sıcaklığa geldiğinde ısıtma cihazına ortamın istenilen sıcaklığa geldiğini ve ısıtmaya ara vermesi gerektiği bilgisini verir. Örnekleyecek olursak; evinizde kullandığınız oda termostatını 23 dereceye ayarlarsanız, termostatın bulunduğu oda 23 dereceye geldiğinde kombiniz ısıtmayı durdurur.

Oda termostatları, hem konfor hem de kullanılan yakıtta tasarruf sağlar. En iyi tasarruf için aşağıdaki yöntemleri denemelisiniz.

Oda termostatı kullanmaya karar verdiniz ve termostatınızı ısıtma sisteminize bağladınız. Öncelikle kombiniz ister hermetik ister yoğuşmalı olsun, kombi üzerindeki ısıtma derecesi 55-65 arasında olmalıdır. Bu derecenin yüksek olmasındaki amaç, evin ya da ısıtılacak mekanın bir an önce istenilen sıcaklığa gelmesi ve kombinin durmasıdır.

Oda termostatlarını ortalama 22 derece civarında tutarak, gece 18-19 dereceye düşürmelisiniz. Sabah saatlerinde evi havalandırmalı ve bu havalandırma sırasında oda termostatının kapalı olduğuna dikkat etmelisiniz.