Konforlu Yaşam Çözümleri

a

Sıkça Sorulan Sorular

  /   Sıkça Sorulan Sorular

Oda termostatı nedir?

Oda termostatı, evinizin sıcaklığı ölçerek evinizi ayarladığınız sıcaklıkta sabit tutar ve kombinizi istediğiniz zaman açmanızı ya da kapatmanızı sağlar.

Neden oda termostatı kullanmalıyım?

Isıtma üniteleri çalışma prensibi gereği tesisat içindeki suyu ısıtmaya endekslenmiştir. Isıtma ünitenizin kombi olduğunu varsayalım ve 50 C'ye ayarladığınızı düşünelim. Kombiniz, evinizin sıcaklığına bakmaksızın, tesisat içinde dolaşan suyu 50 C'ye getirinceye kadar çalışır, 50 C'ye geldiğinde ise durur. Burada her şey normal gibi görünse de bu sistem aylık faturalarınızın yaklaşık %35 oranında daha yüksek gelmesine sebep olur.

Oda termostatı kullanıldığında, kombiniz yine 50 C'de çalışır fakat eviniz istediğiniz sıcaklığa gelince tesisat suyunun kaç derece olduğuna bakmaksızın, oda termostatı kombinizi kapatır ve kombinizin gereksiz yere çalışmasını önler.

Oda Termostatı ile nasıl %35 tasarruf sağlarım?

Kişisel kullanıma göre oda termostatı ile tasarruf oranı değişiklik göstermektedir. Oda termostatınız ile maksimum seviyede tasarruf sağlamak için gündüz oda sıcaklığını 22 C’de, gece ise 18 C’de tutmanız önerilir. 1 C’lik sıcaklık farkı faturalarınıza %8 oranında etki eder.

• Güneş, yalıtım gibi etmenler evinizin sıcaklığını etkilemektedir. Oda termostatı ile eviniz güneş ışığı alırken kombinizin daha az çalışmasını sağlayabilirsiniz.
• Gündüz evinizin sıcaklığını 22 C’de sabit tutarak gereksiz yakıt harcamaz ve duvarların ısınması ile oluşacak enerji kaybını önleyebilirsiniz.
• Uyku saatlerinizde oda termostatınızı 18 C’ye ayarlayarak hem sağlıklı bir uyku hem de tasarruf sağlayabilirsiniz.
• Dışarıda olduğunuz zaman dilimlerinde evinizin sıcaklığını düşürerek gereksiz enerji harcamasının önüne geçebilir ve evinizi tekrar ısıtmak istediğinizde daha az enerji harcarsınız.

Oda termostatım kombimle uyumlu mu?

Kombinizin on-off bağlantıları bulunuyorsa tüm oda termostatı modellerimiz uyumludur. Kombinizle ilgili gerekli bilgiyi kombi kullanım kılavuzundan ya da kombi servisinizi arayarak öğrenebilirsiniz.

Oda termostatı kombimi ne zaman açar ya da kapatır?

Oda sıcaklığı ayarladığınız sıcaklığın 0.5 C üstüne yükseldiğinde oda termostatı kombinizi kapatır. Oda sıcaklığı ayarladığınız sıcaklığın 0.5 C altına düştüğünde ise oda termostatı kombinizi açar. Örneğin oda termostatınızı 22 C’ye ayarladığınızı düşünelim. Oda sıcaklığı 22.5 C’ye yükseldiğinde oda termostatı kombinizi kapatır, 21.5 C’ye düştüğünde ise oda termostatı kombinizi açar.

Kablosuz ve kablolu oda termostatı arasındaki fark nedir?

Kablosuz oda termostatı alıcısı ile radyo frekansla haberleşme sağlar. Bu sayede kablosuz oda termostatınızı yaşam alanınızda kullanım kılavuzunda önerilen şekilde istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Kablolu oda termostatları ise ısıtma ünitesine kablo ile bağlanır. Bu yüzden kombi ile kablolu oda termostatı arasında kablolu oda termostatını yerleştireceğiniz alana kadar kablo çekilmesi gerekir.

Sıcaklık kalibrasyon ayarı nedir ve ne işe yarar?

Oda termostatlarında kullanılan sensörler çok hassastır. Yaşam alanınızda bulunan termometrelerdeki sıcaklığı baz almak istiyorsanız, oda termostatınızı kalibre etmeniz gerekir. Sıcaklık kalibrasyon ayarı -8 ile +8 C arasında yapılabilir. Önerilen sıcaklık kalibrasyon ayarı 0.0 C dir. Sıcaklık kalibrasyon ayarını yapmak için oda termostatınızın kullanım kılavuzuna bakınız.

Oda termostatını nasıl devreden çıkarırım?

Kablosuz ve akıllı oda termostatlarında alıcı ünitesi üzerinde yer alan manuel (M) butonuna bastığınızda ışık turuncu yanar ve oda termostatı devreden çıkar. Bu durumda kombi tesisat suyu sıcaklığına göre çalışmaya devam eder.

Oda termostatı kullanım suyu sıcaklığını etkiler mi?

Oda termostatları kullanım suyu sıcaklığına, tesisata ya da doğalgaz sayacına müdahale etmez.

Ölçüm hassasiyeti ve çalışma hassasiyeti nedir?

Ölçüm hassasiyeti oda termostatlarının ölçtüğü sıcaklık değeridir ve bu değer tüm oda termostatı modellerinde 0.1 C’dir. Çalışma hassasiyeti ise oda termostatının kaç derece fark ile kombiyi açıp kapatacağını ifade eder ve bu değer 0.5 C’dir.