Skip to content

Klima Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gereken İpuçları

Yaz mevsimi yavaş yavaş etkisini hissettirmeye başladı. Bunaltıcı sıcaklar yaklaşmadan bir klima sahibi olmayı düşünüyorsanız, bu ipuçları sizler için:

  • Klimanın takılacağı yerin analizini iyi yapın. Ortam büyüklüğü ve pencerelerin konumunu değerlendirip bu kriterlere uygun bir klima almaya özen gösterin.
  • Ucuz diye tercih ettiğiniz klima, ortamı yeterince soğutamayacağı için sürekli enerji harcar ve yüklü bir elektrik faturasına neden olur.
  • Klimanızı alırken enerji verim oranı yüksek ve A enerji sınıfı olanı tercih edin.
  • Eğer klimanızı ısıtma için de kullanacaksanız, inverter* olmasına dikkat edin. İnverter klimalar, hem ısıtma hem soğutma bakımından diğer tip klimalara göre daha iyi performans sergiler. Bu klimaların içerisinde bulunan hava kompresörü, cihazın bulunduğu ortamın ihtiyacına göre çalışma şeklini kendi ayarlar. Yani ortamın sıcaklığı ayarladığınız seviyeye geldiğinde klima daha yavaş çalışır ya da durur. Bulunduğu ortamdaki en ufak ısı değişimini bile otomatik olarak algılayıp, kompresöre sinyal gönderir ve kompresör tekrar eski hızıyla hava üflemeye başlar. Bu da inverter-sız klimalara göre yıllık %40’a varan enerji tasarrufu sağlar.
  • Klimayı kullanacağınız ortamın nem dengesini iyi ayarlayabilmek için nem alma özelliği olan bir cihaz tercih edin. Bu özellikteki klimalar ortamı aşırı soğutmadan nem seviyesini korur.
  • Klimanın filtre donanımlarına dikkat edin. Bazı cihazların filtreleri sadece havadaki toz ve polen parçacıklarını tutma işlemi görürken daha gelişmiş teknolojiye sahip cihazlardaki filtreler, bu parçacıkların protein yapısını değiştirerek alerjin etkilerini bozar.
  • Alacağınız klimanın markası çok önemlidir. Kurulum aşamasında veya herhangi bir sorun ile karşılaştığınızda her zaman ulaşabileceğiniz yaygın servis ağının olması cihazı satın alma sürecinden sonraki dönemde de rahat etmenizi sağlar.
  • Alacağınız klimayla birlikte tasarruf ve konfor sağlamak için General Life Klima Kontrol Kiti’ni de edinmeyi unutmayın. Klimanızın aşırı çalışmasını önleyerek verimliliği artırabilir, Uyku ve Ev modlarıyla evinizin ısısını istediğiniz konfor düzeyinde tutabilirsiniz.