Skip to content

Oda Termostatı Kullanmanın Avantajları

Oda termostatı, ortam sıcaklığının ayarlanan değerde tutulmasını sağlayan bir ısı kontrol cihazıdır. Özellikli kombi gibi bireysel ısıtma sistemlerinde kullanımı tercih edilen oda termostatı, ortam sıcaklığını ölçerek ısı düştüğünde kombinin yanmasını ve ısının hep ayarlanan seviyede kalmasını kontrol ederek sağlamaktadır. Böylelikle kış aylarında hem yakıt tüketiminden tasarruf edilebilir hem de istenilen ortam ısısı aynı değerde kalabilir.


Dijital oda termostatlarında da kablolu ve kablosuz oda termostatları olmak üzere iki çeşit bulunmaktadır. Kablolu oda termostatında kombi ile termostatın bağlantısı aradaki kablo ile sağlanmaktadır. Kablosuz oda termostatında ise kablo çekilmesine gerek kalmaksızın kombi ile bağlantı sağlanabilmektedir.


Peki avantajları nelerdir? Oda termostatı bulunmayan bir kombide, istediğiniz ortam sıcaklığını sağlamak için ayarları kombi üzerinden yapmanız gerekmektedir. Kombi termostatı üzerinden radyatörlere iletilen su sıcaklığı ayarlandığında, kombi devreye girmek için tesisatta dolaşan suyun sıcaklığını esas alacak ve radyatörlerden ortama sıcaklığını bırakıp dönen suyun sıcaklığı düşeceğinden daha fazla çalışacak, daha fazla yakıt tüketecektir.


Oda termostatı kullanmadığınızda kombi üzerinde yapılan ayar doğrultusunda kombi sadece tesisatta dolaşan suyun sıcaklığını temel alarak aralıksız çalışmaya devam edeceği halde oda termostatı kullanıldığında dış ortam sıcaklığının iç ortam üzerindeki etkileri de kombinin çalışmasında etkili olacaktır. Hava sıcaklığının yükseldiği zamanlarda, ortam ısısı da yükseleceğinden kombiniz gereksiz yere çalışmayacağı için size yakıt tasarrufu sağlayacaktır.


Kullanımı ve montajı da son derece kolay olan oda termostatları için en başta yapacağınız masraf, cihaz sayesinde yapılacak yakıt tasarrufu ile kısa zamanda karşılanacaktır.