Skip to content

Fan Coil Üniteleri ve Fan Coil Termostatlar

Fan coil sistemi esas olarak tamamen sulu bir sistemdir. Fan ve serpantin (coil) olmak üzere iki parçadan oluşan Fan Coil Üniteleri, temelde ısıtma ve soğutma görevi için kullanılan cihazlardır. Bu üniteler kontrol edilebilmeleri için termostata ihtiyaç duyarlar.

Eğer kullanılan fan coil içinde tek serpantin varsa, kurulan sisteme iki borulu fan coil sistemi adı verilir. Sistemde dağıtım ve toplama yapan iki boru dolaşır. Her fan coil cihazına bir dağıtma borusu, bir toplama borusu bağlanır. Bu durumda bütün sistemde ya soğuk su ya da sıcak su dolaştırılabilir. Eğer fan coil içinde ısıtma ve soğutma olarak iki ayrı serpantin varsa, kurulan sisteme dört borulu fan coil sistemi adı verilir. Sistemde iki dağıtım ve iki toplama yapan dört boru dolaşır. Her fan coil cihazına iki dağıtma borusu, iki toplama borusu bağlanır. Boru çiftlerinden birinde soğuk su, diğerinde sıcak su bağımsız olarak dolaşır. Dolayısıyla her fan coil cihazında birbirinden bağımsız olarak aynı anda ısıtma ve soğutma yapılabilir. Bu durumda bütün sistemde aynı anda hem soğuk su hem de sıcak su dolaştırılmaktadır. Dolayısıyla bütün sistemde aynı anda hem ısıtma, hem de soğutma yapılabilecektir. Sistemin soğutmadan ısıtmaya dönmesi gibi bir işleme gerek yoktur. Bu açıdan dört borulu fan coil sistemleri zone sistemlerde kullanılırlar ve özellikle ara mevsimlerde mükemmelısıl konfor sağlarlar.

Fan Coil Ünitelerinin Özellikleri Nelerdir?

  1. Fan coil ünitesi ile her oda bağımsız olarak kontrol edilebilmektedir. Zone sistemi kurmak oldukça kolaydır.
  2. Kontrol fan coil termostatları ile yapılır. Böylece her odada, gün boyunca değişken olan yükün (otel, hastane) karşılanmasının yanında, farklı oda ayar sıcaklığı seçme imkanı da vardır.

Fan Coil Termostat - Isıtma/Soğutma modu ne demektir?

Fan coil sistemlerinin ısıtma ve soğutma işlevi görmesi nedeni ile yaz veya kış dönemlerinde ısıtma veya soğutma yapması istenmektedir. Bu seçenek mod kısmından ayarlanabilmektedir. General Life fan coil termostatlarında manuel olarak ısıtma veya soğutma mod seçimi yapılabilmektedir. Isıtma seçimi yapıldığında; oda sıcaklığı ayarlanan sıcaklığın altına düşmesi durumunda fan coil devreye girer ve ortamı ısıtmaya çalışır. Soğutma modunda ise oda sıcaklığı ayarlanan sıcaklığın üstüne çıkması durumunda fan coil devreye girer ve ortamı soğutmaya çalışır.

Fan Coil Termostat Nerelerde Kullanılır?

Özellikle hastane, otel, AVM, iş merkezi gibi ticari binalarda kullanılan fan coil sistemleri iki tip olarak çalışır. 2 borulu ve 4 borulu olarak adlandırılan bu sistemler kullanıcıların konforunu ve enerji tasarrufunu doğrudan etkiler.