Skip to content

Kombiden Yakıt Tasarrufu Yapmanın Yolları

Ülkemizde doğal gazın yaygın bir kullanım alanına sahip olmasıyla birlikte doğalgaz ile çalışan kombiler konutların ısıtılmasında en çok tercih edilen sistemlerin başında geliyor. Bu yeni sistem sayesinde artık apartmanlarda merkezi ısıtmadan yaşanan sorunlar ortadan kalkarak herkes kullandığı kadar ödüyor. Merkezi sisteme göre daha hesaplı, daha sağlıklı ve daha güvenilir olan kombiler, maalesef tam anlamıyla verimli bir şekilde kullanılmıyor. Satın alınan kombi türünün özellikleri ve kombilerin nasıl kullanılacağı tam olarak bilinmediği için fazladan yakıt tüketiliyor. Kombiler doğru ve kontrollü bir şekilde kullanıldığı zaman %15 ve üzerinde yakıt tasarrufu sağlıyor. Kombinizi verimli kullanıp yakıttan tasarruf yapmak için yapmanız gerekenler;

  1. Evden çıkıldığı zaman kombi kapatılmamalı, ekonomik ayara getirilmelidir. Kombi kapatılınca evin sıcaklık değeri düşeceği için tekrar ısıtmak için çalıştırılınca kombi daha çok yakıt tüketir.
  2. Peteklerin temizliğini ve kombi bakımını düzenli olarak yaptırarak ısıdan tam verim alınabilir.
  3. Yoğuşmalı kombileri tercih edip su buharını da değerlendirerek %20’ye varan verimlilikten yararlanılabilir.
  4. Oda termostatları, evlerinizi istediğiniz sıcaklığa getirebilmek ve burada sabit tutmak için kombilerinizin gerektiği kadar çalışması sağlayan cihazlardır. Bu sayede hem evleriniz değişen dış hava koşullarına göre konforlu hissettiğiniz sabit bir sıcaklıkta tutulmuş olur hem de kombileri gerektiği kadar çalıştırdığı için doğalgazdan tasarruf sağlamış olursunuz.